رد کردن تا محتوای اصلی

چگونه پخش زنده را شروع کنم؟ - مرکز آموزش / پخش زنده / شروع پخش زنده - مرکز پشتیبانی آپارات

چگونه پخش زنده را شروع کنم؟

شروع به کارتوجه داشته باشید که برای داشتن یک پخش زنده مطلوب در آپارات، لازم است که تنظیمات نرم‌افزار لایو انکودر (OBS) خود را دقیقاً مطابق راهنمای آپارات انجام دهید. اگر مطابق این راهنما پیش نروید، ممکن است با مشکلاتی نظیر لگ، بافر، قطعی، افت کیفیت و ... مواجه شوید که ناشی از تنظیمات اشتباهی است که انجام داده‌اید و آپارات مسئولیتی در این باره نخواهد داشت.


برای شروع پخش زنده از طریق کامپیوتر شما باید از یک نرم‌افزار Live Encoder استفاده کنید. در ادامه نحوه استفاده از نرم‌افزار OBS را برای شما شرح خواهیم داد. اما قبل از نصب و تنظیم این نرم‌افزار، شما باید یک حساب کاربری در آپارات ایجاد کرده و پس از تنظیم حساب کاربری خود، پنل شروع پخش زنده خود را تنظیم نمایید.


پیش از شروع پخش زنده، مطالعه کامل قوانین پخش زنده و رعایت تمامی موارد اجباری است.


برای اطلاع از چگونگی ثبت نام در آپارات، می‌توانید به مقاله زیر مراجعه نمایید:
چطور در آپارات ثبت نام کنم؟


قبل از تنظیم نرم‌افزار OBS، حتماً پنل شروع پخش زنده خود را تنظیم نمایید. برای آشنایی با تنظیمات این پنل می‌توانید از این مقاله کمک بگیرید: چگونه داشبورد پخش زنده را تنظیم نمایم؟


نحوه شروع پخش زنده از طریق موبایل نیز در مقالات زیر آمده است:

چگونه تصویر دوربین موبایل خود را به صورت زنده پخش کنم؟

چگونه از طریق موبایل بازی خود را به صورت زنده پخش کنم؟


نصب و راه‌اندازی نرم‌افزار OBS


از اینجا، نرم‌افزار متن باز و رایگان OBS را دانلود کرده و آن را بر روی سیستم خود نصب نمایید.

تنظیمات اولیه


۱- پس از نصب و باز کردن برنامه OBS برای اولین بار، با کلیک بر روی گزینه‌ی Cancel، پنجره‌ی Auto-Configuration Wizard را ببندید.


۲- حال بر روی گزینه Settings کلیک کنید.۳- از منوی سمتِ چپِ پنجره باز شده، به قسمت Stream مراجعه کنید.۴- از گزینه Service، ابتدا Show all را انتخاب نموده و سپس Aparat  را انتخاب کنید. گزینه سرور هم بر روی Default بدون تغییر باقی بماند.


۵- حال  وارد تب تنظیمات پخش زنده در داشبورد شروع پخش زنده خود شده و Stream Key (کلید استریم) را کپی نمایید.

null


۶- در نرم افزار OBS در کادر Stream Key، کلید استریم را جایگذاری نموده و سپس بر روی گزینه Apply کلیک کنید.۷- از منوی سمتِ چپ، گزینه Output را انتخاب نموده و سپس گزینه Advanced را انتخاب نمایید.۸- برای پخش زنده تمامی گزینه‌های موجود در صفحه را مطابق عکس زیر تنظیم نموده و در آخر بر روی گزینه Apply کلیک کنید.

  • Encoder بر روی x264 تنظیم شده باشد.

  • تیک Enforce streaming service encoder settings انتخاب نشده باشد.

  • CBR برای Rate Control انتخاب شده باشد.

  • Bitrate بر اساس سرعت آپلود اینترنت شما و کیفیت ویدیو و مطابق جدول تنظیمات پیشنهادی که پایین‌تر آورده شده است می‌بایست تنظیم گردد. برای به دست آوردن سرعت آپلود اینترنت خود می‌توانید از سایت SpeedTest کمک بگیرید.


بیت ریت انتخابی شما می‌بایست حداقل 1500Kbps و حداکثر  6000Kbps باشد. لازم به توضیح است اگر سرعت آپلود شما کمتر از 2Mbps است، امکان پخش زنده با کیفیت مناسب را نخواهید داشت. در ضمن حداکثر ۷۰ درصد پهنای باند خود را برای پخش زنده اختصاص دهید. مثلا اگر سرعت آپلود شما 3Mbps  است بیت ریت انتخابی شما حداکثر 2500Kbps باید باشد.

پیشنهاد آپارات برای سرعت آپلود حداقل 5Mbps و پخش زنده با کیفیت 720p30fps، انتخاب Bitrate بر روی 3000Kbps است.

مهم: حداکثر بیت‌ریتی که آپارات پشتیبانی می‌کند 6000Kbps است. در صورتی که عددی بالاتر از این را تنظیم نمایید، پخش زنده شما دچار اختلال شده و هیچ مسئولیتی برعهده آپارات نخواهد بود.


  • Keyframe Interval حتماً می‌بایست بر روی عدد ۲ تنظیم شود.

  • برای CPU Usage Present گزینه veryfast انتخاب شود.

  • Profile نیز high انتخاب گردد.

  • در نهایت در x264 Options عبارت scenecut=0 را عیناً تایپ نمایید.


برای تنظیم نرم‌افزار جهت پخش زنده با کیفیت‌های دیگر می‌توانید به جدول پیشنهادی آپارات در بخش پایین همین مقاله مراجعه نمایید.


۹- از منوی سمت چپ، گزینه ویدیو را انتخاب نموده و بر اساس سرعت اینترنت خود کیفیت تصویر را تنظیم کنید و در انتها بر روی گزینه OK کلیک کنید.

پیشنهاد آپارات برای سرعت آپلود حداقل 5Mbps استفاده از گزینه 1280x720 برای هر دو Resolution و FPS یا نرخ فریم ۳۰ می‌باشد.


در صورتی که می‌خواهید با کیفیت دیگری پخش زنده نمایید می‌توانید بر اساس جدول پیشنهادی آپارات تنظیمات خود را انجام دهید.جدول تنظیمات پیشنهادی


برای تنظیم نرم‌افزار OBS بر روی کیفیت‌های دیگر می‌توانید از جدول پیشنهادی زیر کمک بگیرید. همچنین می‌توانید برای آزمایش کیفیت ارتباطی خود و دریافت بهترین تنظیمات از سرویس آزمایش پخش زنده آپارات استفاده نمایید.تنظیمات Scene و Source


۱- در صورت تمایل میتوانید Sceneهای مختلف را اضافه کرده و بر روی آنها جابجا شوید. هر Scene می‌تواند شامل چندین Source باشد. از طریق گزینه + می‌توانید Scene جدید بسازید.۲- در بخش Source می‌توانید طیف گسترده‌ای از منابع را برای پخش زنده انتخاب نمایید. این منابع می‌توانند هر Media یا رسانه‌ای باشند. مانند: متن، عکس، فیلم، موسیقی، وب سایت، تصویر وب‌کم، تصویر کارت کپچر، تصویر بازی یا تصویر صفحه نمایش خود
برای افزودن یک منبع جدید، از گزینه + استفاده نموده و از منوی باز شده متناسب با نیاز خود گزینه مربوطه را انتخاب نمایید.۳- از این بخش می‌توانید، منبع‌های مورد دلخواه خود را برای پخش زنده انتخاب نمایید.
برای نمایش صفحه کامپیوتر خود می‌توانید از گزینه Display Capture و برای نمایش خروجی کارت کپچر یا وب‌کم خود می‌توانید از گزینه Video Capture Device استفاده نمایید.برای آشنایی بیشتر با تنظیمات Source و Scene در OBS به این صفحه مراجعه کنید. 

برای آشنایی بیشتر با فیلترها در نرم‌افزار OBS به این صفحه مراجعه کنید.

برای آشنایی بیشتر با تنظیمات مهم در نرم‌افزار OBS به این صفحه مراجعه کنید.شروع پخش زنده


برای شروع پخش زنده، پس از تنظیم کامل موارد مذکور، از گزینه Start Streaming استفاده نموده و از سرویس پخش زنده آپارات لذت ببرید.مفید بود مفید نبود
صفحه نخست ارسال تیکت